Представете си ги като два различни, но често работещи заедно, начина да пазите обекта си. СОТ (Сигнално-охранителна техника) е като да имате винаги на разположение „страж“, който реагира, когато нещо не е наред. Това става чрез различни датчици – за движение, за отваряне на врати и прозорци, за счупване на стъкло и други. Когато някой от тези датчици засече проблем, се подава сигнал до охранителна фирма, която изпраща екип на място.
Видеонаблюдението пък е като да имате „очи“ на ключови места. Камерите записват какво се случва и вие можете да гледате тези записи по-късно или дори на живо. За разлика от СОТ системата, видеонаблюдението ви дава възможност да видите какво точно се е случило, да имате доказателства и да следите за евентуални проблеми.
Често двете системи се комбинират, за да имате и „очи“, и „бърза реакция“ при нужда.
Зависи как искате да използвате видеонаблюдението си. Ако просто искате камерите да записват и да преглеждате записите на място (например на монитор, свързан към записващото устройство), не е задължително да имате интернет.
Но, ако искате да гледате картината от камерите си на живо през телефона или компютъра си, докато сте някъде другаде, или ако искате системата да ви изпраща известия при движение, тогава ще ви е необходима интернет връзка. Също така, ако искате да съхранявате записите в „облак“ (онлайн сървър), пак е нужен интернет.
Когато се задейства алармата от СОТ системата, обикновено се случват няколко неща едновременно:
- Веднага се изпраща сигнал до охранителната фирма
- От охранителната фирма ще се опитат да се свържат с вас или с други хора, които сте посочили като контактни, за да проверят дали всичко е наред и дали вие сте задействали алармата случайно.
- Ако не могат да се свържат с вас или ако има съмнения за проблем (например не можете да дадете адекватна информация или сте дали грешна парола), към обекта ви се насочва патрулен екип.
- В зависимост от ситуацията, охранителите могат да се свържат с полицията, пожарната или други служби за спешна помощ. Те ще предприемат необходимите мерки, за да защитят вашия обект и да предотвратят по-сериозни последствия.
Камерите се различават доста, затова е важно да изберете правилните за мястото, където ще ги монтирате.
За външен монтаж са подходящи камери, които са устойчиви на атмосферни влияния – дъжд, сняг, прах, екстремни температури. Те обикновено имат специален корпус със защита (IP рейтинг, например IP66 или IP67). Важно е също така да имат добро нощно виждане, за да могат да снимат качествено и през тъмната част на денонощието. Някои външни камери имат и по-широк зрителен ъгъл, за да обхващат по-голяма площ.
За вътрешен монтаж не е нужно камерите да са толкова устойчиви на външни условия. Тук по-важни могат да бъдат дискретността (по-малки и ненатрапчиви камери), качеството на картината и евентуално вграден микрофон за запис на звук. Някои вътрешни камери имат и функции като въртене и наклон, които могат да се управляват дистанционно.
Времето за съхранение на записите от видеонаблюдението не е фиксирано и зависи от няколко фактора:
- Настройките на системата: Вие определяте колко дълго да се съхраняват записите. Може да е няколко дни, седмици или дори месеци.
- Капацитета на записващото устройство: Колкото по-голям е хард дискът на записващото устройство, толкова повече записи могат да се съхранят. Записи с по-висока резолюция заемат повече място, записването с повече кадри в секунда – също.
Обикновено системите за видеонаблюдение имат функция за автоматично презаписване – когато паметта се запълни, най-старите записи се изтриват и се заменят с нови. Вие можете да настроите този цикъл според вашите нужди.
Да, разбира се! Това е една от големите ползи на съвременните системи за видеонаблюдение. Повечето производители предлагат мобилни приложения (за Android и iOS), чрез които можете да се свържете със системата си и да гледате какво се случва на обекта ви в реално време, където и да се намирате – стига да имате интернет връзка на телефона си.
Чрез тези приложения често можете и да преглеждате вече записани кадри, да получавате известия при движение или други събития, и дори да управлявате някои функции на камерите (например да ги въртите, ако поддържат такава функция).
Месечната такса за СОТ обикновено включва комплекс от услуги, насочени към осигуряване на сигурността на вашия обект: Точният набор от услуги, включени в месечната такса, може да варира в зависимост от охранителната фирма и избрания от вас пакет:
- 24/7 мониторинг: Денонощно наблюдение на вашата СОТ система от диспечерски център.
- Реакция при алармен сигнал: Изпращане на патрулен екип на място при задействане на аларма.
- Техническа поддръжка: Често в таксата е включена и базова техническа поддръжка на системата – отстраняване на дребни проблеми, консултации и др. (по-сериозни ремонти може да се заплащат допълнително).
- Профилактични прегледи: Рутинна проверка, която установява дали всичко по системата работи коректно.
- Възможност за свързване с други услуги: В някои случаи може да има опции за свързване с други услуги като известяване при спиране на тока, проблеми с комуникацията и др.
Да, все по-често съвременните СОТ и видеонаблюдение системи могат да бъдат свързани със смарт устройства. Това може да става по различни начини:
- Мобилни приложения: Повечето системи имат приложения за смартфони и таблети, чрез които можете да ги управлявате и наблюдавате, както и да получавате известия при движение.
- Интеграция със смарт домашни платформи: Някои системи могат да се интегрират с популярни смарт домашни платформи (например Google Home, Amazon Alexa), което ви позволява да ги контролирате гласово или чрез общи приложения за управление на умния дом.
Повечето съвременни СОТ системи са оборудвани с резервно захранване (обикновено батерия), което им позволява да продължат да работят за определен период от време при спиране на тока. Продължителността на работа на батерията зависи от вида и капацитета ѝ, както и от консумацията на енергия на различните елементи на системата.
Обикновено, когато токът спре, системата автоматично преминава на захранване от батерията и продължава да следи за сигурността на обекта. Когато токът се възстанови, батерията започва да се зарежда отново. Резервното захранване има ограничен капацитет, така че при продължително спиране на тока е възможно системата да спре да работи.
Видеонаблюдението не изисква много честа поддръжка, но е добре да се правят периодични професионални проверки – веднъж годишно, за да се уверите, че всичко работи коректно. Основните неща, които е добре да се следят са: състояние на камерите, състояние на кабелите и връзките, работа на записващото устройство, проверка на достъпа до системата, софтуерни актуализации.
Обикновено за сключване на договор с охранителна фирма ще ви бъдат необходими основни документи, които удостоверяват вашата самоличност и правото ви да представлявате обекта:
- За физически лица: Лична карта.
- За юридически лица (фирми, организации и др.):
- Документ за регистрация на фирмата (например удостоверение за актуално състояние).
- Документ, удостоверяващ правото на лицето, което подписва договора, да представлява фирмата (например пълномощно, решение на управителен орган).
- Лична карта на лицето, което подписва договора.
- Документ, удостоверяващ собствеността или правото на ползване на обекта.
- Информация за обекта.